SGM38122
アクティブ
4-Channel LDO PMIC for Camera Applications
fileSGM38122.pdf
Preview Image
Preview Image
IN1 input voltage range is from 0.7V to 2.0V. IN2 input voltage range is from 2.5V to 5.5V. IN3 input voltage range is from 1.8V to VIN2.
For DVDD, the SGM38122 uses NMOS architecture without a charge pump. IN1 is used as an input source and IN2 is used as bias voltage. The DVDD output range is from 0.528V to 1.8V. It is capable of supplying 1400mA output current with ultra-low dropout voltage.
For AVDD1/2/3, the SGM38122 uses PMOS architecture with IN2 and IN3 as an input source. All of them can supply 1.504V to 3.424V output voltage with high PSRR performance. The output current limit is 350mA.
The SGM38122 has an external EN pin and internal enable bits. Other features include high resolution output voltage configuration and adjustable hiccup function during OCP. The SGM38122 has automatic discharge function to quickly discharge VOUT in the disabled status. Besides, the SGM38122 supports 1MHz I2C interface with register address automatic increment for continuous writing.
The SGM38122 is qualified for phone camera sensors, camera sensors on wearable device.
More
特性
  • DVDD Output Voltage Range:  0.528V to 1.8V at 8mV per Step
  • AVDD1/2/3 Output Voltage Range: 1.504V to 3.424V at 8mV per Step
  • IN1 Input Voltage Range: 0.7V to 2.0V
  • IN2 Input Voltage Range: 2.5V to 5.5V
  • IN3 Input Voltage Range: 1.8V to VIN2
  • Output Voltage Accuracy: ±1%
  • AVDD1/2/3 Output Current: 350mA
  • DVDD Output Current: 1400mA
  • DVDD Dropout Voltage: 100mV (TYP) at 1200mA
  • IN2 Supply Quiescent Current: 240μA (TYP)
  • IN2 Shutdown Current: 0.23μA (TYP)
  • IN2 UVLO: 2.15V (TYP), Hysteresis: 100mV (TYP)
  • AVDD1/2 to VIN2 PSRR at 100mA:
    • 105dB (TYP) at 1kHz
    • 85dB (TYP) at 100kHz
    • 55dB (TYP) at 1MHz
  • AVDD3 to VIN3 PSRR at 100mA:
    • 105dB (TYP) at 1kHz
    • 90dB (TYP) at 100kHz
    • 55dB (TYP) at 1MHz
  • AVDD1/2/3 LDO Output Noise: 9μVRMS (TYP)
  • Programmable Power Up Sequence
  • -40℃ to +85℃ Operating Temperature Range
  • Available in a Green WLCSP-1.15×1.52-12B Package
アプリケーション
Camera Sensor
Smart Phone
注文書
Part Number
StatusPackagePinsPd-Free
RoHS
REACH
Green
MSL RatingOperating Temperature RangeMaterial ContentReliability Report
Unit Resale Price*
Lead Time**
(Volume Range: Days)
SGM38122YG/TR
アクティブ
WLCSP-1.15×1.52-12B
12
YES
YESYESYESMSL1
-40℃ to +85℃