SGM42541
アクティブ
Dual H-Bridge Driver IC
fileSGM42541.pdf
Preview Image
Preview Image
The SGM42541 is a dual H-bridge motor driver suitable for automated positioning and movement control in equipment such as printers, scanners and robotic mechanisms. The SGM42541 has two H-bridge drivers, and can drive a bipolar stepper motor or two DC motors. The output driver block for each consists of N-MOSFETs configured as full H-bridge to drive the motor windings. With proper heatsinking, the SGM42541 can deliver up to 2A peak output current per channel (at VM = 24V and TJ = +25℃).
The SGM42541 is available in a Green TSSOP-28 (Exposed Pad) package.
More
特性
  • Motor Supply Voltage Range: 8V to 45V
  • Dual H-Bridge Motor Driver
  • PWM Control Interface
  • 2-Bit Current Control Supports up to 4 Current Levels
  • Low On-Resistance: 0.42Ω for HS + LS, TJ = +25℃
  • Up to 2A Drive Current at VM = 24V, TJ = +25℃
  • Low Current Sleep Mode
  • Built-in 3.3V Reference Output
  • Full Set of Protections
    • Under-Voltage Lockout (UVLO)
    • Over-Current Protection (OCP)
    • Thermal Shutdown (TSD)
    • Fault Condition Indication Pin (nFAULT)
  • Available in a Green TSSOP-28 (Exposed Pad) Package
アプリケーション
Printer and Scanner
Stage Lighting
注文書
Part Number
StatusPackagePinsPd-Free
RoHS
REACH
Green
MSL RatingOperating Temperature RangeMaterial ContentReliability Report
Unit Resale Price*
Lead Time**
(Volume Range: Days)
SGM42541YPTS28G/TR
アクティブ
TSSOP-28 (Exposed Pad)
28
YES
YESYESYESMSL3
-40℃ to +85℃