SGM612A12
Active
High Efficiency 24V Input, 12A Synchronous Buck Converter
Preview Image
Preview Image
The SGM612A12 is a wide 4.5V to 24V input voltage, 0.6V to 5.5V output voltage, 12A continues output current, synchronous Buck converter with integrated power MOSFETs. This device uses constant on-time (COT) control topology to get fast transient response.
The SGM612A12 has four selectable switching frequencies 500kHz, 800kHz, 1MHz and 1.2MHz by FS pin. The device has adjustable cycle-by-cycle valley over-current protection by CLM pin to meet various applications.
The SGM612A12 is available in a Green TQFN-3×4-19L package.
More
FEATURES
  • 4.5V to 24V Wide Input Voltage Range
  • 0.6V to 5.5V Output Voltage Range
  • Supports 12A Continues Output Current
  • Low RDSON MOSFET Switches (12mΩ/5mΩ)
  • 0.6V Reference Voltage and ±1% Accuracy at +25℃
  • 56μA (TYP) Low Quiescent Current
  • 500kHz, 800kHz, 1MHz and 1.2MHz (TYP) Switching Frequency Selection via FS Pin
  • Selectable 20A, 26A, 33A (TYP) Cycle-by-Cycle Valley Over-Current Protection via CLM Pin
  • Optional PSM and USM for Light-load Operation via MODE Pin
  • Adjustable Soft Start Time
  • Constant On-Time (COT) Control for Fast Transient Response
  • Support All Low ESR MLCC Output Capacitor
  • Power Good Indicator
  • Integrated Output Discharge Function
  • Latch-off Protection for UV and OV
  • Non-Latch Protection for OT and UVLO
  • Built-In Output Discharge Function
  • Available in a Green TQFN-3×4-19L Package
APPLICATIONS
Laptops and Notebook Computers
Industrial Low Power Systems
Ordering Information
Part Number
StatusPackagePinsPd-Free
RoHS
REACH
Green
MSL RatingOperating Temperature RangeMaterial ContentReliability Report
Unit Resale Price*
Lead Time**
(Volume Range: Days)
SGM612A12XTXQ19G/TR
Active
TQFN-3×4-19L
19
YES
YESYESYESMSL1
-40℃ to +125℃